Başlangıç & Gelişmiş Ormancılar İçin Rehber

Her insanın bilmiş olduğu şeklinde ormancı, League Of Legends maçlarının mühim bir parçasıdır. Bu rolle ilgili problem, oldukça fazla şahıs tarafınca oynanmasıdır, bilhassa yeni başlayanlar içinde asla kimse bu rolün iyi mi etkili oynanacağını bilmiyor. Bu makalede ormana yeni başlayanlara aspirin olacağız ve uzun süreden beri ormancı olarak oynayan oyunculara iyi mi daha iyi olacağını, rakip Nexus’ a giden yolda ne yapmaları icap ettiğini anlatacağız.

LEAGUE OF LEGENDS ORMANCI ROLÜNÜN TEMELLERİ

Ilk olarak, bir usta şeklinde ormanda oynamak için ormanın temellerini anlamanız gerekir. Birçok şahıs orman rolünü, yalnız ormandaki canavar kamplarını öldürmek ve koridorlara baskın yapmak olarak olarak bilir fakat bundan oldukça daha fazlasıdır. Ormancılık yaparken etkili bir halde devamlı haritaya bakmanız gerekir, rakip ormancı şeklinde düşünüp hangi koridorun desteğinize en oldukça ihtiyacı olacağına karar verin, hangi koridora yaptığım baskın etkili olur, hangi koridora en kolay baskını yapabilirim gibisinden düşünceleri hem sizin düşünmeniz, hem de baskın yollarını kesmek için onun şeklinde (rakip ormancı) de düşünmeniz oldukça önemlidir.

Eğer orman rolünü canlandıran yeni iseniz, yüksek hp yenileme, iyileştirme, can çalma şeklinde (sustain) özelliklere haiz şampiyonları oynamalısınız, bunlara örnek vermek gerekirse;

 • Warwick : Q kabiliyeti
 • Udyr: W kabiliyeti
 • Nunu: Q kabiliyeti

Bu şeklinde şampiyonları oynayın ki, ormancı rolünü canlandıran kafi tecrübeye haiz olana kadar ve öteki sıkıntılı şampiyonlarını oynamaya başlamadan güvende olun.

Sürem 7’de Çarp büyüsü orman canavarların da kullanıldığında size herhangi bir güçlendirme vermiyor.

(Mesela: Kurtlara çarp attığınız da ormanda oluşturulan görüş, Gromp’tan aldığınız zehirli zırh, Keskingagalar’a çarp kullandığında alınan rakip totemi bulma şeklinde bonuslar S7’de kaldırıldı.)

Artık yalnız çarp büyüsü aldığınız da dükkandan ormancı eşyaları alabileceksiniz ve bir orman canavarına veyahut destansı bir canavara çarp kullandığınızda ciddi oranda iyileşeceksiniz. Çarp büyüsü kullanmayan ormancılar ormancı eşyalarını kullanamayacaklar.

ORMANCININ HEDEFLERİ, ANALİZLERİ VE DETAYLARI

Orman kamplarındaki canavarlar, bayağı minyonlardan oldukça farklıdır. Size ilk kesmenizden itibaren düzey verirler ve son vuruşu siz yaptıysanız tüm EXP (Deneyim Puanı) sizde kalır. Orman canavarlarının maç esnasında verdikleri deneyim puanı artıyor ve maksimum(en yüksek) oldukça fazla deneyim puanı kazandırıyorlar.

Orman kampları temizlendiğinde tekrardan doğuyor, orman kamplarının en yüksek tecrübeyi ve ödülü vermesini istiyorsanız onları devamlı öldürün, oyun süresince öldürmediğiniz orman kampları minimum düzey de olur ve daha düşük deneyim/altın verir.

KIRMIZI VE MAVİ GÜÇLENDİRME

Ormancı oynarken ana amacınız “Kırmızı Korkabuk” ve “Mavi Gözcü” güçlendirmelerini almak olsun. Bu iki güçlendirme size son aşama faydalıdır, bilhassa oyunun ilk aşamalarında rakipleri bu güçlendirmeleri almadan sizin onları almanız gereklidir.

Kırmızı Güçlendirme: Oyunda ve halk içinde malum adıyla “Kırmızı Güçlendirme” (red buff) ya da “Kırmızı Korkabuk” her ormancının düşlediği mükemmel bir şey. “Kırmızı Güçlendirme” 2 dakika süresince rakip şampiyonların size yapmış olduğu düzgüsel saldırıları güçsüzleştiriyor ve yaptığınız düzgüsel saldırılar 3 saniye süresince 4-38 gerçek hasar vermenize olanak sağlıyor, böyle de kalmayıp düzgüsel hücum yaptığınız rakibin hareket hızını 10/15/25% (menzilli şampiyonlarda 5/7/12.5) düşürüyor. Ek olarak eğer bir rakip şampiyon yada destansı bir canavarla savaşıyorsanız maks. hp (canınızın) %1/3/9 ‘unu geri kazandırır.

Mavi Güçlendirme: Oyunun erken aşamalarında “Mavi Güçlendirme” tüm ormancılara merhem olan kıymetli bir güçlendirmedir sadece sonrasında “Mavi Güçlendirme” iyi kitle denetim kabiliyeti olmayan şampiyonlar için son aşama yararlı olacaktır.

Çoğunlukla tüm  SGT’ler (ADC) menzilli şampiyonlardan oluşur ve bu durumda “Mavi Güçlendirme” almaları halinde kuvvetli kitle kontrolleri olmadığı için bizi bizim istediğimiz kadar kuvvetli olmayacaklardır, sadece her durumda “Kırmızı Güçlendirme” almış bir SGT, bir Ormancı’ya bakılırsa daha kuvvetli olacaktır.

“Mavi Güçlendirme” yalnız ormancı için kullanışlı bir güçlendirme değildir. “Mavi Güçlendirme” 2 dakika sürer ve mana yenilemesini arttırır, bununla beraber yeteneklerinizi daha süratli kullanabilmeniz açısından %10 bekleme süresinde azaltma kazandırır. Eğer bir şampiyonun mana kullanmıyorsa, bu şahıs enerji kullanıyorsa “Mavi Güçlendirme” aldığında enerji yenilenmesi de artar.

“Mavi Güçlendirme” son aşama mühim bir orman canavarıdır ve bir ormancı olarak ona oyun süresince takımınız ve siz gerekseme duyabilirsiniz bu sebeple, dirilme zamanlarını takip etmenizde yarar var. “Mavi Güçlendirme” oyun esnasında oldukça güçlüdür, bundan dolayı takımınızın mevcut “Mavi Güçlendirmeler,” alacağından güvenilir olun. Daha ilkin de belirttiğim şeklinde bir çok durumda Mavi Güçlendirmeye” gereksinim duyan Orta Koridorunuz ile “Mavi Güçlendirmeyi” koridora hakim olması ve koridoru kazanmasını sağlamak için paylaşınız.

ELEMENT EJDERLERİ VE KADİM EJDERHA

 • Alev Ejderi: katlettiğiniz de takımınızın hücum ve beceri güçleriniz 8/16/24% artar.
 • Dağ Ejderi: katlettiğiniz de takımızın kule ve yapılara daha oldukça vurmasını sağlar.
 • Bulut Ejderi: katlettiğiniz de takımınıza harp haricinde %+10 hareket hızı bonusu verir.
 • Okyanus Ejderi: katlettiğiniz de takımınıza can,mana artışı sağlar.
 • Kadim Ejderha: katlettiğiniz de takımızın yapmış olduğu saldırılar rakipleri yakar ve 5 saniye içinde gerçek hasar vermenizi sağlar. Bu güçlendirme 120 saniye sürer ve ölürseniz bu tesir kaybolur.

BARON NASHOR

Baron Nashor’u öldürmek oldukça mühim bir ekip güçlendirmesi verir. Hayatta olan tüm ekip üyeleri Baron Nashor öldüğünde “Baron’un Yaveri” güçlendirmesini kazanır. Bu güçlendirme oyunun zamanına bakılırsa hücum ve beceri güçlerinizde büyük artış sağlar. Dönüş büyünüzün süresini kısaltır. Yakınınızdaki minyonları ofansif ve defansif anlamda kuvvetlendirir, hatta hareket hızlarını arttırır.

ORMAN BİTKİLERİ

Sürem 7’de oyuna eklenen bu hususi bitkiler, size birçok avantaj sağlar.

Saçartohum -> saldırdığınızda patlayan hususi bir çiçektir ve patlamadan ilkin, patladığında düşmek istediğiniz konumu seçip patlattığınızda kaçmak, duvarları geçmek veyahut orman kamplarına atlamak için kullanılabilir.

Bulgu Çiçeği -> Bu çiçeğe vuruş yaptığınızda koni şeklinde belli bir alanda harp sisini aydınlatıyor ve rakip totemleri görmenize olanak sağlıyor ek olarak bununla ormanda kaybolan rakibinizi de kolaylıkla bulabilirsiniz.

Can Eriği -> Can eriği kesildiğinde minik şifa verici meyveler döker, sadece ihmal etmeyin bu meyveleri toplamak kısa bir süre için sizi yavaşlatırlar bu yüzden düşman tarafınca kovalandıkça iyileşmek en iyi düşünce olmayacaktır.

ORMANCILIK ROTASI

Güçlendirmelerden bahsetmeye son verdiğimize bakılırsa, orman rotanız hakkında konuşmalıyız. Çoğu zaman ormancılar alt koridora en yakın orman kampıyla başlarlar, bunun sebebi alt koridora gelebilecek karşı baskın tehlikesini önlemek ve nişancınızın agresifliğini rakip takımın cezalandırmasını engellemek, sadece ormancı olarak kırmızı takımda başladıysanız alt koridora süratli bir baskı uygulamak için Antik Kayacıllar’dan başlayabilirsiniz.

İlk kampı öldürdükten sonrasında, yakındaki güçlendirme kampını öldürüp, o bölgedeki başka orman kamplarını öldürün ya da öteki orman güçlendirmenizi öldürmeye gidiniz. Öteki güçlendirmeye giderken o güçlendirmeye ne kadar ihtiyacınız bulunduğunu ve erken baskın yapabileceğiniz bir koridor var mı denetim ediniz…

Mesela;  Lee Sin oynuyorsunuz ve “Kırmızı Güçlendirme” aldığınızda orta koridora bir göz atın, eğer fırsat var ise orta koridorunuzu öne geçirme şansınızı kaçırmayın, Keskingagaları düzey 3 olmak için öldürebilir ve sonrasında orta koridora baskın gidebilirsiniz.

Rakip ormancıyı ormanda değil de bir koridorda gördüğünüzde rakip ormancının üstündeki güçlendirmelere bakarak, kırmızı ya da mavi güçlendirmesini alma olasılığınız yüksektir. Bunu değerlendirin ve rakip ormana girip o güçlendirmeyi kendi hanenize yazdırın.

Baskın mevzusunda dikkatle düşünmek durumundasın, şundan dolayı baskın ise yaramazsa güçlendirmenizi kaybedersiniz ve rakibiniz minimum 1, en fazla 2 güçlendirme kazanır, hiçbir şey kazanamadığınız için zamanınızı da boşa harcamış olmuş olursunuz.

Daha ilkin erken baskın yapmakla ilgili şeyler söyledim, fakat baskın nedir ve iyi mi başarı göstermiş baskın atılır mevzusuna değinmedim, bu yüzden gelecek başlığımız bununla ilgili olacak.

LEAGUE OF LEGENDS’DA BASKIN ATMAK NEDİR?

Şampiyonların rakip şampiyonu öldürmek için minyon dalgalarını ileriye taşıdıklarında haritanın görüşsüz yerinden gelebilecek bir baskına uygun olmalarına “baskın” diyoruz.

Bir rakip kuleyi öldürmek ya da rakibin  sıçrasını kullanmaya zorlamak onu dezavantaja düşürmektir. Kulesi yıkılan bir koridor yıkılan kule bölgesinde görüş kaybeder. Sıçrası bekleme süresine girmiş bir koridora baskın yapmak daha iyi sonuçlar almamız anlamına gelir.

Çoğu zaman baskınlar ormancılar tarafınca yapılır fakat öteki koridorlarda oynayan oyuncularda baskın yapabilirler.

Başarıya ulaşmış bir baskın için düşmanlarınızın konumlarına ve arkadaşlarınızın konumlarına haritadan bakmanız gerekir. Rakip koridorları kendi kulesi yerine sizin kulenize doğru kendi kulesine doğru dönmesi vakit alacağı için ona baskın atmayı deneyebilirsin, kule altına kaçmayı başarmışsa onları yavaşlatmak ve kitle denetim etkilerini kullanarak onları öldürmeyi deneyin bunu yaparken dikkatli olun rakip kuleden büyük oranda hasar görebilirsiniz.

Rakipler kulenize oldukça yakınsa fakat rakip minyonların sayısı çoksa yapacağınız baskın oyunun ilk seviyelerinde etkili olmayabilir şundan dolayı rakip şampiyona saldırdığınızda rakip minyonların hepsi size saldırmaya başlayacaktır, bu sayıda bir minyonun arasına dalarak rakibi kesmeye çalışmanın sizin için değip değmediğini de düşünmeniz gerekir.

Eğer rakip  Sıçra ya da başka bir kaçış kabiliyetine haiz değilse siz ya da ekip dostunuz tarafınca kolaylıkla öldürülür ve kazandığınız deneyim puanının yanı sıra takımınız altında da öne geçer.

Rakibi öldürememek baskının başarı göstermiş olmadığı anlamına gelmez. Rakiplerin büyülerini (   vs.) kullanmaya zorlamak, minyonlarınızı kulesine öldürmek, kulesini öldürmek ve herhangi bir güçlendirmesini almak sizin başarı göstermiş olmanız anlamına gelir. Rakiplerinizi dezavantaja düşüren her şey başarı göstermiş bir baskındır.

BASKINA BAŞLARKEN, SAVAŞI KİM BAŞLATMALI? (engage)

Baskınları başlatmak da mühim bir şey. Bu senaryoya bağlı. Eğer rakip ormandaki çalıya doğru ilerliyorsa o vakit baskın başlatılmalıdır, fakat koridorunuz savaşmaya başlarsa kitle kontrolde kullanırsanız kolay bir skor alabilirsiniz ve başarı göstermiş bir baskın için bu oldukça gereklidir.

Skoru kimin almış olduğu asla mühim değildir, sadece düşük ligdeki oyuncular için bu tartışmalı bir mevzudur. Genel anlamda koridor oyuncuları kendisine skor bırakmayan ormancılara söver, fakat samimiyetimle söylüyorum skoru kimin almış olduğu asla fakat asla mühim değil.

Skordan sonrasında rakibinize düzey farkı atabiliyor musunuz, kulesini yıkabiliyor musunuz yada rakibe minyon kaybettirebiliyor musunuz? İşte bunlar mühim şundan dolayı objektife oynamak ekip altını sağlayacağından galibiyetin anahtarıdır, koridor oyuncusu skoru alacak diye bir kural(kaide/kanun) yok.

LEAGUE OF LEGENDS’DA BASKIN NEDİR?

Karşı baskın (ing.: counter gank), rakip ormancının koridorlarınıza baskın atarken sizin de koridora baskın atmanız anlamına gelir. Çoğu zaman karşı baskınlar başarı göstermiş olur şundan dolayı rakip nerede olduğunuzu bilmiyor ve gelmenizi beklemiyordur. Ek olarak etkili olmuş olursunuz şundan dolayı siz ve koridordaki ekip dostunuz kolay öldürebileceğiniz hedefe odaklanabilir ve sonrasında hedefinizi öteki rakiplere döndürebilirsiniz.

LEAGUE OF LEGENDS’DA KARŞI ORMANCILIK NEDİR?

Karşı ormancılık (ing.: counter jungle), rakip ormanı işgal ederek onların canavar kamplarını öldürme eylemidir. Bunu yapmanın en güvenli yolu rakip ormancının bir yere gelmesini beklemektir. Eğer rakibinizin baskınlarına karşı koyamadıysanız, orman kamplarını öldürebilir, kırmızı ve mavi güçlendirmelerini çalabilirsiniz.

LEAGUE OF LEGENDS’DA ERKEN BASKIN

Eğer erken bir baskın yapmak istiyorsanız, ilk orman kampını öldürüp Düzey 2 olduğunuzda rakip güçlendirme kampına gidebilir ve onları orda öldürüp güçlendirmelerini çalabilirsiniz.

Çoğu zaman rakipler bunun olacağını tahmin eder ve güçlendirme kampından başlayıp öteki orman kamplarıyla rotasına devam ederler. Onları canı düşükken bulmak için vakit ayırın ve cezalandırın.

Bu tarz şeyleri yapmanızın en kolay yolu, rakip güçlendirmesine 1:25 – 1:30 dakikaları içinde totemleyiniz ve rakibinizin hangi rotayı tercih ettiğini görünüz.

Totemlemeyi yaparken de sizi takip etmeleri için takımınızla konuşmanız gerekir; şundan dolayı rakip ekip yakınlarda olabilir ve yalnızsanız oldukça fazla hasar alırsınız ya da ölürsünüz.

Oyunun erken aşamalarında zayıf olan bir ormancıyı oynamak durumundaysanız, rakibinizin size yapacağı baskınları engellemek için nehirin ortasındaki çalıyı ve saçartohumun tarafındaki üçlü çalıya doğru totem yerleştiriniz.

Totemleme karşı ormancılıktan kurtulmanın en iyi yoludur. Rakibinizin orman kamplarınızı ya da sizi öldürmeye çalışabileceğini düşünüyorsanız, takımınızla konuşup ormanınızı totemleyiniz.

Ormandaki rakipleri sürpriz bir halde yakalamayı başarırsanız o vakit devam eden savaşı kazanabilir ve rakibi kartopuna bağlayabilirsiniz.

Eğer rakibiniz “Mavi Güçlendirmeye” baskın yapmışsa kaçarken Alacakurt’a çarp atmak iyi bir seçenektir şundan dolayı hem iyileşirsiniz hem de kurtlar size doğru koşacağı için rakibiniz kurtlara takılıp blok yer, bu sayede başarı göstermiş bir kaçışınız olur.

(Dikkat:  Fizz,  Kassadin şeklinde şampiyonlar birimlerle çarpışmaz!)

LEAGUE OF LEGENDS’DA ORMANCI EŞYALARI

Ormancı eşyalarını ayrıntıyla ele alalım. Tüm ormancılar  Avcı Palası ya da  Avcı Tılsımı ve  3 can iksiri (  Doldurulabilir İksir’de alınabilir) ile oyuna başlarlar. Avcı Palası ve Avcı Tılsımı iki kez yükseltilebilir. İlk yükseltme  Çarp’ınızı geliştirecek ve ikinci yükseltme şampiyonunuzun tercihlerine bakılırsa sizi güçlendirecektir.

 • İz Sürücü Bıçağı – “> Harp sisini denetlemek için ek 2 totem verir ve bu totemler kullanıldıktan sonrasında merkeze döndüğünüzde yenilenir.
 • Kurnaz Kılıç –  Çarp büyünüzü kuvvetlendirir, rakip şampiyonlara gerçek hasar verir ve hareket hızının %20’sini çalabilir.
 • Akıncı Palası –  Çarp büyünüzü kuvvetlendirir, çarp rakip şampiyonlar üstünde kullanılabilir, hedef alınan şampiyon 4 saniyeliğine işaretlenir. İşaretli şampiyonlara isabet halinde ilave gerçek hasar(3 saniyede 54+6x düzey) verilir, hedef açığa çıkar ve onu işaretleyene %20 daha azca hasar verir.

Kurnaz Kılıç, Ormancılarda olan boşlukları kapatmanın iyi bir yolunu veriyor, böylece baskınlarınız daha etkili hale geliyor, bundan dolayı hasar vermeye uğraşmadan kitle kontrolü kullanıyorsunuz ve yavaşlatılmış düşmanlara yaklaşıp öldürebiliyorsunuz dahası canı aşırı azca olan rakiplere menzilli bir halde gerçek hasar vererek, çarp ile öldürüyorsunuz.

Akıncı Palası, hasar takasına giren ormancılar için mükemmel şundan dolayı Çarp ile işaretlenen rakipler daha azca hasar verecek ve hedefe daha çok zarar vereceksin, bu yüzden kaçacak delikleri olmayacak.

İz Sürücü Bıçağı, Avcı Palası ve Avcı Tılsımının en fena yükseltmesidir şundan dolayı rakiple hasar takasına girerken yada onu kovalarken öteki 2 bıçak şeklinde size güçlendirme vermez. Haritadaki görüş hakimiyetini ele geçirebilmek için tercih edilebilir. Karşı ormancılık yaparken ve karşı ormancılığı engellemede iyi bir tercihtir.

ORMANCI EŞYALARI EFSUNLARI

 • Yanar-döver: Can miktarınızı ve yüzdesini arttıran, hem de yakındaki rakiplere büyü hasar verir. Canavarlara %100 ilave hasar veren bir efsundur. Bu büyü tanklar için mükemmel.
 • Cengâver: Hücum hasarınızı arttırır ve size bekleme süresinde azalma kazandırır. Bu büyü dövüşçüler için mükemmel.
 • Jilet Şeklinde: Düzgüsel saldırılar, isabet halinde hedefin azami Can değerinin %4 kadarını ilave fizyolojik hasar olarak verir(canavar ve minyonlara karşı en fazla 75). Ormanı süratli temizlemek ve Ejder/Baron keserken destek olan mükemmel bir yükseltme.
 • Rün Feryadı: Hareket etmek yada büyü kullanmak yük biriktirir. 100 yük biriktiğinde: isabet eden bir sonraki hasar verici büyü, tüm yükleri harcayarak en fazla 4 hedefe 60(+Kabiliyet Gücü değerinin %10 kadarı) ilave büyü hasarı verir. Bu tesir Büyük Canavarlara %250 hasar. Bu etkiyi bir Büyük Canavara isabet ettirdiğinde tamamlanmamış Mana miktarının %18 kadarı yenilenir.

Devamlı oyuna  “Totem Uğuru” ile başlayın. İlk seviyelerde ormanınızı korumak için çaba sarfetmek ve koridorlarınıza görüş pozitif yanları kazandırmak için lüzumlu olacaktır, “Totem Uğuru”nu 9. seviyede rakibin totemlerini bulup kırmak, harita görüşlerini azaltmak için  “Medyum Dönüşümü” ile değiştirin.

Ormancı olarak totemler satın almanız devamlı oldukça önemlidir. Nehirdeki çalılara totem yerleştirmeniz ve ejderin önüne  “Denetim Totemi” yerleştirmeniz iyi bir fikirdir şundan dolayı rakibin sizi görüp görmediği hakkında data sunar ve ejderin rakip ormancı tarafınca çalınmasını zorlaştırır.

LEAGUE OF LEGENDS GELİŞMİŞ ORMANCI TAKTİKLERİ

Bir ormancı olarak zamanınızı oldukça iyi bir halde yönetmeniz gerekir şundan dolayı oldukça kolay bir halde rakibinizin gerisine düşebilirsiniz.

Çoğu zaman, ormancılar 4-5 seviyelerindeyken, üst koridorlar 6.seviyededir ve bir çok vakit ormancı alt koridor ikilisiyle aynı seviyededir.

Eğer koridorlarınıza baskın için uygun bir durum yoksa, şu demek oluyor ki koridorlarınız düşman kulelerine doğru ittiriyorsalar, zamanınızı boşa harcamayın ormanınızı paklayın yada karşı ormandaki can alıcıları öldürün.

Bu durum(karşı ormana girme durumu), rakip koridorlarlar için minyonlarını kaybedecekleri ve ekip arkadaşlarınızla karşılaştırıldığında kendilerini düzey ve altında geride bırakabileceği için sizi ormanlarında görseler dahi ormancılarına yardım etmeyeceklerdir.

Çoğu zaman bir güçlendirmeyi rakibinize vermeye bakılırsa kendinizin alması daha önemlidir.

Orta ve geç oyunda nişancınızın kırmızı güçlendirmeye senden daha oldukça ihtiyacı var şundan dolayı rakip suikastçilerden ve takımızın arka saflarına girebilen şampiyonlardan kendilerini korumak için yavaşlatmaya gereksinimleri olacak.

Minyon dalgası temizlemeye gerek duyan ekip arkadaşınıza minyon dalgalarını tutmak için mavi güçlendirmeye gerekseme duyarlar ve minyonu kalmayan rakibin kulelerinizi öldürmesine izin vermezsiniz.

Güçlendirmeleri çalmak da oldukça önemlidir. Rakip orta koridoru takımınız için büyük bir tehditse, mavi güçlendirmesini çalmaya odaklanabilirsiniz, böylece mana yenilenmesi ve bekleme süresinde azalmasını arttıramayacaktır. Kabiliyetlerini devamlı kullanamadıkları için onları bir nebze olsun geride bırakacaksınız.

Koridordan gelen baskın şu demek oluyor ki koridora yürüyerek atılan baskın çoğu zaman yüksek düzey dereceli de görülen bir taktiktir. Ormancıların baskın yapmayı ve yapabilmeyi deneyeceği noktalar devamlı totemlidir.

 Üçlü çalılar, dere çalısı, yampiri bölgesi vs. rakip kendini güvene almak için bu noktaları muhtemelen totemlemiştir.

Bu taktik alt koridoru ittirdiğinizde destek oyuncunuzun arkadaki yada öndeki çalıyı “Tarayıcı Mercek” ile taradıktan sonrasında size baskın için uygun olup olmadığını bildirir. Siz de gidip çalıya saklanırsınız, rakip vardığında de enselersiniz. Bu taktiği kati netice alınabilir bir hale getiren başka bir gerçek ise destek oyuncunuzun kitle denetim etkileriyle baskını başlatabilmesidir; aslına bakarsanız bir çok insan çoğu zaman kitle kontrolü olan destekleri oynamayı tercih ediyorlar.

LEAGUE OF LEGENDS’DA ORMANCI TİPLERİ

Her ormancı aynı değil, bir sürü tipte ormancı vardır. En büyük kategorileri çoğu zaman orman kamplarını temizleyen ormancılar ve baskıncı ormancılar

LEAGUE OF LEGENDS’DA GENELLİKLE ORMAN KAMPLARINI ALMAYA İHTİYAÇ DUYAN ORMANCILAR*

Orman kamplarını temizlemeyi yeğleyen ormancılar çoğunluk orta ve geç oyunlarda muhteşem şekilde harp başlatan tanklardır. Orman kamplarını devamlı temizlemeye gerek duyan bir ormancı bile oynuyor olsanız dahi bu ekip arkadaşlarına baskın yapmayacağınız ve koridor safhası devam ederken onlara yardım etmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Örnek verelim, ormanı temizlemeye gerek duyan ormancı şampiyonlardan bazıları  Nunu,  Nautilus ve  Shyvana’dır. Hepsinin güzel baskın kabiliyetleri olmasına karşın, bu şampiyonların baskınları öteki şampiyonların baskınlarına bakılırsa daha azca etkilidir.

Rakibiniz agresif oynamaya başladığında koridorda yalnız onlara görünmeniz bile ekip arkadaşlarınıza bir yardım sayılır, rakip herhangi bir aksiyonda sizin gelebileceğinizi düşünür, bu sayede koridordaki ekip arkadaşlarınızı rahatlatırsınız ve ormancıları desteğe gelmeden rakibiniz agresif oynamaya devam edemez şundan dolayı yalnız başına ekip arkadaşınızı öldüremeyeceğini bilir.

Yine örnek verelim,  Nunu oynuyorsunuz, orta koridorunuz  Varus karşısında  Yasuo var ve Yasuo ona agresif davranıyor. Nunu’nun baskınları öteki suikastçı ormancılara bakılırsa iyi olmasa da koridorda görünebilir ve Yasuo’ya ensesindeymiş şeklinde hissettirip beceri ve büyülerini kullanarak kaçmasına niçin olursun. Bu Varus’u kurtarabilir ya da Yasuo’yu bile öldürebilirsiniz.

LEAGUE LEGENDS’DA GENELLİKLE BASKIN YAPAN ORMANCILAR

Baskıncı ormancılar erken oyunda oldukça iyi olan ve hareketliliği (mobilitesi) yüksek olan ormancılardır. Bu özelliklerini kullanarak erken oyunda avantaj sağlamak için koridorlara devamlı baskı kurun ve rakip ormancıyı ormanda bulun ya da karşı baskın ile öldürün.

Baskıncı ormancılardan bazıları  Lee Sin,  Udyr ve  Rengar’dır. Hareketliliği, erken oyundaki yüksek hasarları ve ağır kitle kontrolleriyle rakipler için oldukça tehlikeli şampiyonlardır. Hepsi 3.seviyeden itibaren yüksek hasar potansiyelli erken baskınlar atabiliyorlar.

Oyunda yalnız koridorda durarak baskı kuruyorlar şundan dolayı rakip takımın totemleri yok, ne vakit baskın olacağını bilmediklerinden güvenli oynuyorlar ve koridorlarınızın minyon kazanmasına ya da kendilerini dürtmesine izin veriyorlar.

LEAGUE OF LEGENDS’DA KARŞI ORMANCILAR

Üçüncü ve son ormancı tipimiz karşı ormancılardır. Bu tip ormancı şampiyonlar, rakip ormancıyı kolayca öldürebilirler. Görevleri rakipten mühim güçlendirmeleri çalmak ve rakip ormanı yağmalayarak, rakip ormancının oyununu iğrenç etmektir. En can can sıkan bazı karşı ormancı şampiyonlar  Vi,  Hecarim,  Trundle ve  Shaco’dur.

Haritadaki görüş kontrolünü korumak ormancılar için oldukça önemlidir. Hangi ormancı şampiyonu oynadığınız mühim değil, ya totemler yerleştireceksiniz ya da totemleri kıracaksınız.

Bazı destek/tank ormancılar ( Nunu,  Sejuani,  Gragas,  Ivern şeklinde…) oyunda görüş pozitif yanları sağlayıp daha iyi sonuçlar almak için “> Keşiftaşı’nı satın alabilirler.

LEAGUE OF LEGENDS’DA ORMAN STRATEJİLERİ

Evet, aslına bakarsanız bu yazının başlangıcında da bu suali vurguladım, fakat ormancılık rotanızın sayısını tamamen belirtmeye karar verdim.

Ormanda oynayıp orman kamplarını temizlemek için 3 tane rotanız var ve her biri değişik. Hangi stratejiyi kullanmanız gerektiğine karar vereceksiniz, şampiyonum orman kamplarını temizlemeye mi gerekseme duyuyor veyahut şampiyonumla neleri yaptıktan sonrasında erken bir baskın atabilirim, bunu düşünüp iyice anlamanız gerekir.

Güvenli Orman Rotası:

Oyunun ilk dakikalarında orman kamplarını temizlemek istiyorsanız, o vakit bu rotayı seçeniz gerekir. Tüm arkadaşlarınızın koridorda rahat hissetmesi ve derhal desteğe duymuyorsalar bu muhteşem bir seçenektir. Dört dakika şeklinde orman kamplarını temizleyeceksiniz ve neredeyse erkenden 5. seviyeye ulaşacaksınız. Bu rotayı tamamladıktan sonrasında, ihtiyacınız olan eşyaları satın alabilir ve koridorlara baskın halletmeye başlayabilir, rakiplerden bir avantaj elde edebilirsiniz. Ve minik bir ipucu: Kırmızı güçlendirmeyi öldürmeye başlamadan ilkin bir totem koyun, yalnızca güvende olduğunuzdan güvenilir olmak için.

Agresif Orman Rotası A:

Bu rota üst koridorunuzuaqyardımına koşmak için muhteşem biaqrotadır şundan dolayı rakip ormancıyı göraqeceksiniz ve arkadaşınızı rakip oaqancı baskınlarına karşı güvene alaqaksınız.

Rakip ormancının agresaq bir ormancı şampiyonu bulunduğunu görürseniz en iyi seçim bulgu çiçeğiyle görüş açtıktan sonrasında takımınıza nerede destek olabileceğinize karar vermenizdir, ister üst koridora isterseniz de orta koridora yardım edebilirsiniz.

Agresif Orman Rotası B:

Bundan önceki rotamızla nerede ise aynı, sadece bu rotada alt koridorumuzu korumaya çalışıyoruz. Bu rotayı tamamladıktan sonrasında, kurt ve gromp kampını almak tamamen size kalmış eğer ekip arkadaşlarınızın erken bir desteğe ihtiyacı var ise bu tarz şeyleri 2 kampı kesmek için acil etmeyip, ekip arkadaşlarınıza yardım etmek şeklinde bir oldukça seçeneğiniz vardır.

Sürem 7’de tavsiye ettiğim ormancı şampiyonları;  Rengar,  Lee Sin,  Elise ve  Ivern’dür. Bu şampiyonların başlıca pozitif yanları orman kamplarını kamplarını temizleme hızlarıdır. Hepsinin Kayacıllar ve Keskingagalar kamplarını temizlemek için iyi bir alan hasarı ve büyük bir baskın potansiyelleri var. Agresif şampiyonlar Sürem 7’de meta şampiyonlarken, ormanı temizlemeye gerekseme duyan ve tank şampiyonları tam potansiyellerini gösteremiyor.

Netice olarak, ormanda etkili oynamak için zamanınızı oldukça iyi yönetmeniz, haritada görüş kontrolünün elinizde olması ve baskı kurmanız gerekir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir