Metin2 Hangi Efsun Ne İşe Yarar

İçindekiler Tablosu

Hoş geldiniz dostlar, bu yazımızda Metin2 Hangi Büyü Ne İşe Yarar mevzusundan bahsedeceğiz.

Eleştiri Vuruş

Belli bir oranda düz vuruş ve becerilerinizin normalde olması gerekenden 2 kat daha çok can götürmesini sağlar. Kısaca üstünde %50 eleştiri vuruş meydana getiren birisi de %1 eleştiri vuruş olan birisinin de saldırısı aynı aşama yükselir. Sadece %1 bulunduranın bu şansı elde etmesi oldukça nadirdir. Bundan dolayı en yüksek seviyede tutulmalı ve delici vuruş ile desteklenmelidir. NOT: Delici vuruş ve eleştiri vuruş birbirinden ayrı hesaplanır. İkisinin aynı anda gelmesi mümkün değildir.

Delici Vuruş

En mütevazi şekliyle rakibe, savunmasını etkisiz hale getirip vuruş yapmaktır. Normalde A rakibine vurulması ihtiyaç duyulan 1k iken 2.1k vurulabilir. Sadece değişik bir B rakibi için 2k vurmak gerekirken 2.6k vurulula da bilir. Kısaca belli bir oranda arttırma yoktur; bu yüzden daima eleştiri vuruşla birlikte kullanılmalı birinin diğerinden daha iyi çalmış olduğu rakiplere karşı avantaj yitilmemelidir.
NOT: Delici vuruş yanlızca düz vuruşlar için geçerli bir etkidir.

Sersemletme

Hem mahluk hem de gerçek oyuncu karakterleri bir süreliğine durdurmanıza ve becerilerini kullanılmaz hale getirmenizi sağlar. Bu süre içinde rakip saldırılarınızdan hasar alabilir sadece size herhangi bir zarar veremez.(yansıtma ve zehirleme şeklinde eylemsiz etkisinde bırakır haricinde)
Bilhassa 1e1 dövüşlerde oldukça büyük ehemmiyet taşır. Ek olarak size bakılırsa kuvvetli yaratıklarda toplu halde kasılırken yaratıkların bir kısmını bir süre hareketsiz bıraktığınızdan size gelen saldırılar bir miktar azalır; sadece kesim süresi de buna bağlı olarak da artar.

EXP Bonusu

Bir yaratıktan alınacak deneyimi üzerinizdeki % üstünden arttırmaya yarayan efsundur. Daha süratli deneyip kazanıp levelini yükseltmek istyeyen oyuncular tarafınca getirilebilir.
NOT: Daha süratli düzey atlamanın belli bir seviyeye kadar elde edeceğiniz parayı azaltacağını unutmamak gerekir. Kısaca 1000 mahluk keserek 50. seviyeye ulaşan bir şahıs exp bonusu ile 800 mahluk keserek bu seviyeye ulaşacaktır. Bu durumda öteki 50 level oyunculardan parası da bu oranda azca olacaktır. Bundan dolayı exp bonusu kolay pvplerde kullanılması daha lüzumlu bir efsundur. Zor pvplerde ise 2 kat eşya ve yang efsunlarının aranması daha doğru olur.

2 Kat Yang

Yaratıktan normalde düşmesi ihtiyaç duyulan paranın 2 katının düşmesine yarar. Kızıl orman şeklinde bolca para düşen yerlede kasılan kişilerin kesinlikle getirmesi gerekir.
NOT: Adından da anlaşıldığı şeklinde yere düşmesi ihtiyaç duyulan 10k ise 20k düşmesine %’li bir sanş tanır.

2 Kat Eşya

Aynı nesneyi 2 kere elde etmek için fazladan bir sanş verir. Sık metin kesen ve kıymetli eşyalar düşüren yaratıkların oldukları yerlerde kasılan kişiler tarafınca kesinlikle getirilmesi gerekir.
NOT: Emek harcama mantığı hırsızın eldiveninden farklıdır. İkisinin de sağlamış olduğu bonuslar birbirinden bağımsız şekilde hesaplanır.

Zeka

Sura ve şamanlar tarafınca tercih edilen eğitime bakılırsa oldukça yönlü bir efsundur. Şamanlarda artılar ve hücum becerilerinin yükseltilmesinde, karabüyülerde karanlık koruma şeklinde müdafa becerileri yanında öteki tüm hücum becerilerininin yükseltilmesinde, esrarengiz silahlarda da tüm hücum becerilerinin yanında esrarengiz keskinlik ve esrarengiz zırh becerilerinin etkilerini yükseltmede kullanılır.
NOT: Esrarengiz tabanca suraların dehşet becerisi zeka yada herhangi bir büyü ile yükseltilemez. Yalnız becerinin m yada g kıymeti yükseltilerek ilerletme yapılabilir.

STR

Bilhassa belli karakterler için hücum kıymeti ve becerilere direkt büyük bir artış sağlar. Bu karakterlerden olan savaşçı ve esrarengiz tabanca suralar tarafınca tercih edilen bir efsundur. Müdafa alanında hiçbir tesir sağlamaz.
NOT1: Şaman ve karabüyüler için de düz vuruşa bir tesir söz mevzusu olsa da beceriler için etkisiz olmasından dolayı bu derslik ve eğitimler bu efsunu tercih etmezler.
NOT2: Ninjalar ise hem hücum hem müdafa hem beceri artışında daha dengeli olarak gelişmek istediklerinden genel anlamda Çeviklik efsunu tercih eder.

DEX

Genel anlamda ninjalar tarafınca hem beceri hasarı hem düz vuruş hem de savuşturma kıymetini dengeli bir halde arttırdığından dolayı tercih edilir.
NOT: Zihinsel savaşçıdan, ejderha gücü şamana kadar her derslik ve eğitim için yararlı olmasına rağmen bir tek ninjalar için tercih edilir. Şundan dolayı çevikliğin beceriye tesiri ninjalarda oldukça daha belirgindir.

Canlılık

Her bir kıymet için 40 HP ve 1 müdafa ekleyen bir statü ve bununla birlikte nesnelere ekleyebileceğiniz bir efsundur. Genel anlamda yerine hücum üstüne etkili efsunlar olan çeviklik, güç ve zeka tercih edilse de kasılmak suretiyle hazırlanmış bir sette tercih edilebilir.
NOT1: Zihinsel savaşçıların yaşam enerjisi statüleri kuvvetli gövde becerisinin verdiği savunmayı minik bir değerde de olsa(doğrusu 2 canlılık için 1 fazladan müdafa şeklinde) arttırır.
NOT2: Yaşam enerjisi karabüyü suraların karanlık küre becerisi hasarını direkt arttırır.

Hücum Kıymeti

Yalnız bir nesneye gelen ve direkt hücum değerinizi yükselten bir efsundur. Hücum değerinizin yükselmesiyle beceri hasarınız ve düz vuruşlarınız da direkt artacaktır. Devasa yükseklikte oranda bir artış olmamasına karşın metin kesilmek yada zarar tecrübe etmek için meydana getirilen setlerdeki iteme getirilmesi gerekmektedir.

SP Emilimi

Yaratıklara, metinlere yada oyunculara verilen hasarın bir kısmının vuran kişinin kendi SP’sine eklenmesi mantığı ile çalışır. Metine 10k vuran ve üstünde %20 sp emilimi olan bir karakterin sp’sine vuruş anında 2k bir yükleme olacaktır, bu anlık bir SP yüklemesidir.
NOT: Yalnız bir nesnenizdeki SP Emilimi efsunu ile kızıl orman şeklinde SP’nizi azaltan yaratıkların bulunmuş olduğu yerlerde kasmanız kolaylaşacaktır. SP düşüren yaratıklar hava kılıcı, hiddet, kuvvetli gövde şeklinde savaşçıların omurgasını oluşturan beceriler için lüzumlu SP’ye ulaşmanızı engellediğinden bu büyü kesinlikle eklenmelidir.(şaman ve suralar için de geçerlidir, kasarken beceri kullanmak isteyen ninjalar tercihen ekleyebilir)

HP Emilimi

Yaratıklara, metinlere yada oyunculara verilen hasarın bir kısmının vuran kişinin kendi HP’sine eklenmesi mantığı ile çalışır. İnternette kısa bir araştırma yaptıktan sonrasında neler neler okudum inanamazsınız. Hasar HP Tarafınca Absorbe Edilecek yada HP Emilimi efsunu sizin vurduğunuz hasar ile alakalıdır. Kesinlikle yaratıktan aldığınız zarar yada verdiğiniz zarar üstünde alçaltma yükseltme şeklinde bir tesiri yoktur.
Metine 10k vuran ve üstünde %20 hp emilimi olan bir karakterin canına vuruş anında 2k bir yükleme olacaktır, bu anlık bir HP yüklemesidir. Kısaca ne pot şeklinde canın dolması için bir süre beklenmesi gerekir ne de Max HP’miz üstünde bir değişim olur. Yalnız kaybettiğimiz canı hızlıca yerine getirmeye yarar.

Yelpaze Savunması

Tabanca olarak yelpaze kullanan şamanların düz vuruşlarından daha azca hasar almanızı sağlar. Üzerinizdeki yelpaze savunması %’si kadar aldığınız hasar azalacaktır.
NOT: Şamanların becerileri esrarengiz hasar üstünden hesaplandığından, becerilerden hasarı azaltmak için büyü savunması efsunu getirmeniz gerekir.

Çan Savunması

Tabanca olarak çan kullanan şamanlardan aldığınız bir tek düz vuruş hasarını engellemek için kullanılır. Üzerinizdeki % kadar aldığınız düz vuruş hasarı azalacaktır.
NOT: Şamanların becerileri esrarengiz hasar üstünden hesaplandığından, becerilerden hasarı azaltmak için büyü savunması efsunu getirmeniz gerekir.

Bıçak Savunması

Tabanca olarak çift bıçak kullanan ninja rakiplerinizin beceri ve düz vuruş hasarlarından korunmanızı sağlar. Üzerinizdeki % kadar rakibinizden daha azca zarar alırsınız.
NOT: Bıçakçı ninjaların, zehirli bulut becerisinden korunmak için büyü savunması efsunu gerekir.

Çiftel Savunması


Çift elli palaları kullanan savaşçılara karşı hem düz vuruş hem de beceri savunmanızı arttırır. Bu silahları kuşanmış rakiplerden %’li oranda daha azca hasar almanızı sağlar. Karşınızdaki savaşçının dövüş esnasında tabanca değiştirip tek elli bir palaya geçmesi durumundan korunmak için daima kılıç savunması ile beraber getirmenizi tavsiye ederim.

Kılıç Savunması


Kılıç ve tek elli palaları kullanan sura, ninja ve savaşçılara karşı hem düz vuruş hem de beceri savunmanızı arttırır. Bu silahları kuşanmış rakiplerden %’li oranda daha azca hasar almanızı sağlar. Oyunda en yaygın tabanca türü kılıçlar olduğundan oldukça mühim bir efsundur.

Büyü Dayanıklılığı


Yaratıklardan oldukça oyun karakterlerine karşı kullanılan bir efsundur. Karabüyü suralar, iyileştirmeci şamanlar ve ejderha gücü şamanların tüm becerilerinin yanı sıra; bıçakçı ninjaların zehirli bulut ve esrarengiz silahların büyü çözme becerilerinden alınan ziyanı %’li olarak azaltır. Bundan dolayı hem zırha, hem kaska hem de bileziğe getirilmesi oldukça mühim bir efsundur.
NOT1: Büyü savunmasını kullanabileceğiniz en mühim mahluk buz cadısıdır. Yüksek büyü savunması ile buz cadısından daha azca hasar alınmaktadır.
NOT2: Arttırmanın başka bir yolu statülerinizi ve seviyenizi yükseltmektir. Zeka, yaşam enerjisi statüleri ve kazanacağınız her düzey büyü savunmanızı arttıracaktır.

Ölümsüzlere Karşı Güç


Oyundaki ölümsüz tanımına uyan canavarlara karşı gücümüzü %’li oldukça arttırır. Şeytanlara karşı güç efsunu ile oldukça sık yanlış olarak birbiri yerine kullanılır. Üstünde oldukça yanlış yorumlar yapılmaktadır. Bunlardan en yaygını tüm bosslara karşı kullanılabileceğidir…
Ölümsüzlere karşı güç efsunu hangi yaratıklara karşı vazife yapar;
Şeytan Kulesi;
Şeytan kulesi 1. kattaki herbir şeytandan, orta katlardaki kaos canavarlarına ve en yukarıdaki odadaki tüm mahluk ve azrail bossu için geçerli olmak suretiyle gücünüzü %’li olarak arttırır.
Sohan Dağı;
Girişteki zombilerden ilerideki hastalıklı ve hastalık taşıyıcılara kadar bazı dağ canavarlarına etkilidir.
Şeytanın Yeraltı Mezarlığı(Şeytan Katakombu);
Girişteki zombi, köpek yaratıkları hariç; Cehennem Subayı, Cehennem Bekçisi, İki Başli Cehennem Okçusu, Cehennem Yakalayacısı, Cehennem Savaşçısı, Cehennem Okçusu, Cehennem Mızrakçısı, Cehennem Papazı, Cehennem Bekçisi, Cehennem Generali
, Tartorus, Kharoon, Azrailin Tohumu ve Azrail(91. level 5. düzey katakomb azraili)’e karşı etkilidir.
NOT: Ölümsüzlere karşı güç efsununun ork lideri, dokuz kuyruk, ateş kral, kraliçe örümcek, hayalet kaplan şeklinde bosslara karşı malum bir tesiri yoktur, etkisizdir.

Hayvanlara Karşı Güç

Adından da anlaşılabileceği suretiyle oyundaki birçok hayvana karşı vuruş ve beceri hasarımızı %’li oranda arttırır.
Hayvanlara karşı güç efsunu hangi yaratıklara karşı vazife yapar;
Joan, Pyungmoo, Yongan bölgeleri (1. köyler);
Tüm hayvan grupları, köpek, kurt, ayı şeklinde… (ilerdeki bölgelerdeki beyaz yeminli okçular, beyaz yeminli general ve mi-jung şeklinde insan görünümlü yaratıklara karşı etkisizdir)
İmha, Jungrang, Waryong (lonca arazileri) ve Yılan Vadisi;
Lonca arazilerinin tamamı ve yılan vadisi girişindeki tüm saldırgan hayvan gruplarına karşı etkilidir.(yılan vadisinde ilerideki yokediciler ve taş golemler şeklinde yaratıklara karşı etkisizdir)
Kolay, Orta ve Zor Maymun Zindanları;
İçindeki tüm maymunlara karşı etkilidir. (Kaya maymunlarından, girişteki atıcılara; bosslardan, maymun generallerine kadar hepsi)
Yongbi Çölü;
Tüm eklem bacaklılar, zehirli, bebek, örümceklerin yanı sıra pençe ve asker örümceklere karşı da etkilidir.
NOT: Yongbi çölü canavarlarına karşı etkili olan hayvanlara karşı güç, aynı örümceğin örümcek zindanındaki haline karşı tesir etmemektedir. Kısaca örümcek zindanındaki yaratıklara olan hücum kıymetini arttırmak için herhangi bir büyü yoktur.

Yarı İnsanlara Karşı Güç

Oyunda en oldukça aranan efsunlardan biridir. Oyuncuların +9 bir iteme, %10 yarı insanlı +0′ını takas ettiklerine sık rastlanır. Bu yarı insan niçin bu kadar kıymetli? Hangi yaratıklara karşı güç sağlıyor.
Yarı insanlara karşı güç efsunu hangi yaratıklara karşı vazife yapar;
Joan, Pyungmoo, Yongan bölgeleri (1. köyler);
18 level 1. düzey beyaz yeminli askerden, 31 level 4 düzey jin-hee’ye kadar insan görünüme haiz tüm yaratıklara karşı etkilidir.
Bokjung, Bakra, Jayang (2. köyler);
Gene 18 level 1. düzey beyaz yeminli askerden başlayarak tüm insan görünümlü yaratıkları kapsar. En güçlüleri 45 level 4. düzey bir mahluk olan Choung’tur. 2. köyde bulunan yırtıcı yüzbaşı, yırtıcı okçu, yırtıcı general, yırtıcı deli, yırtıcı askerin yanı sıra denildiği suretiyle insan görünümlü yaratıklar için etkilidir.
Seungryong Vadisi;
Aslına bakarsak bu haritaya ilişik olmayan 2. köy yaratıkları yırtıcı okçu, yırtıcı general, yırtıcı deli, yırtıcı askere karşı gücünüzü arttırır.(Aslına bakarsan 2. köyde bunlara karşı etkili bulunduğunu belirtmiştik) Bunun haricinde herhangi bir vadi canavarına karşı iş görmez.


Bu büyü niçin değerlidir;
Tanımdaki insana benzeme kriterine tüm oyuncuların karakterleri de uyar. Kısaca yarı insan efsunu yardımıyla tüm oyunculara karşı %’li olarak güç kazanmış olmuş olursunuz.(sura, ninja, savaşçı, şaman ve her eğitim için geçerlidir)

NOT: Sürgün mağarasındaki setaou yaratıkları da insan görünümünde olma tanımına uymalarına karşın bu büyü ile onlar karşısında güçlenemezsiniz.

Orklara Karşı Güç

Adından da anlaşılabileceği suretiyle oyundaki seungryong vadisinde bulunan ork yaratıklarına karşı gücümüzü %’li olarak arttıran efsundur.
Orklara karşı güç efsunu hangi yaratıklara karşı vazife yapar;
Vadide tüm ork yaratıkları;
karanlık ve mistik adlı; fanatikler, arahanlar, arahan savaşçıları, arahan reisleri, cellatlar, işkenceciler
26 – 49 level arası isminde ork geçen her mahluk ve 50 level ork reisi boss’u.


Şeytanlara Karşı Güç


Adından dolayı şeytan kulesindeki şeytanlara karşı gücü arttırıldığı sanılan bir büyü sadece durum kesinlikle bu şekilde değil. Şeytanlara karşı güç efsunu sürgün mağarasındaki setaou yaratıklarına karşı gücümüzü %’li olarak arttırır. Bazı pvplerde ise setaou yaratıklarına karşı hiçbir büyü çalışmadığından işlevsiz kabul edilebilir.
Şeytanlara karşı güç efsunu hangi yaratıklara karşı vazife yapar;
Tüm sürgün mağarası setaou yaratıkları;
setaou savaşçısı, setaou avcısı, setaou mistik ve üst katlarda bulunan tüm setaou general ve yaratıklarını kapsar.(Ejderha Beran-Setaou için geçerli değildir.)

NOT: Yine etmek isterim, Şeytan Kulesi yaratıklarına karşı kesinlikle etkisiz; -eski server dosyaları kullanan pvpler dışında- setaou mahluk gruplarına karşı etkilidir.

Mistiklere Karşı Güç


Oyundaki mistik mahluk gruplarına olan düz vuruş ve beceri hasarını üzerinizdeki % miktarınca arttıracaktır. Adından %’li olarak gücümüzü arttırdığı belli fakat “mistik yaratıklar” hangileridir?
Mistiklere karşı güç efsunu hangi yaratıklara karşı vazife yapar;
Vadi Mistikleri;
karanlık ve mistik adlı; fanatikler, arahanlar, arahan savaşçıları, arahan reisleri, cellatlar, işkenceciler
Mabet Mistikleri;
kibirli karanlık ve yırtıcı adlı; fanatikler, arahanlar, arahan savaşçıları, arahan reisleri, cellatlar, işkenceciler ve mistik önder boss’u ve içinden çıkan 62 levellik boss için hücum değerinizi üzerinizdeki % kadar arttırır.

NOT: Sürgün mağarasındaki tüm yaratıklara hatta isminde “mistik” geçen yaratıklara bile etksizdir.(bir çok arkadaşın yanıldığı bir nokta olduğundan belirtmekte yarar var)

Max HP


Oyundaki en lüzumlu efsundur dense yeridir. Fazla karışık bir işlevde değildir. Yalnız karakterinizin hit point‘ini doğrusu canını yükseltir. Böylece oldukça yüksek zararı dokunan rakipler ve yaratıklar karşısında daha uzun süre savaşabilirsiniz ve lonca savaşlarında aniden üzerinize boşaltılan becerilere rağmen ayakta kalabilirsiniz.
Aşağıdaki bağlantıdan erişebileceğiniz getirilebildiği nesnelerden tablosundan getirilebilecek nesnelerin herbirine max hp efsununun getirilmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ok Dayanıklılığı


Yay kullanan ninja rakiplerin beceri ve düz vuruşlarından aldığınız hasarın azaltılmasına yarar. Üzerinizdeki oka karşı dayanıklılık %’si kadar okçu ninja becerilerinden ve oklu düz vuruşlardan aldığını hasar azalır.

NOT1: Bu büyü ok kullanan yaratıklar üstünde de tıpkı okçu ninjalarda olduğu şeklinde etkilidir.

NOT2: Aralarında ad benzerliği olan Oklardan Korunma Şansı efsunu ile karıştırılmaması gerekir.

Hücum Hızı


Oyundaki karakterinizin elindeki silahı (kılıç, mızrak, yelpaze, çan, bıçak şeklinde) daha süratli vurmasını sağlamaktadır. Örnek olarak 5 sn de 5 vuruş meydana getiren bir karakter bu efsunla 5 snde 7 vuruş meydana getirecek böylece karşıdaki oyuncuya ya da slot’a daha çok vurmuş olacak. Hücum hızının tek artısı bu değil, ek olarak seri bir halde hücum meydana getiren bir karakter kombolardan sonrasında rakibi uzaklaştırıp düşüreceği için hem rakibin vuruş yapmasını engelleyecek hem de becerilerinin kaçmasını elde edecektir. Etken dövüşen karakterler (bedensel savaşçı, esrarengiz tabanca sura, bıçakçı ninja) için oldukça gereklidir.

Hareket Hızı


Karakterin sn bazlı daha çok yol alması, ek olarak daha süratli hareket etmesini sağlamaktadır. Yavaş bir karakter bilhassa resmi serverda oldukça mesele çıkartabilir. Savaşlar esnasında oldukça fazla hareket etmesi ihtiyaç duyulan ve uzakta dövüşen (kaçak dövüşen) karakterler için (okçu ninja, ejder gücü şaman) bu efsunu fazlaca kullanmalıdır. Bir çok PVP serverlarda mor pot ve rüzgarın ayakkabısı nesnelerinin parasız olması sebebiyle hız en yüksek değerde olduğundan PVP serverlarda getirilmesi ihtiyaç duyulan bir büyü değildir.

Büyü Hızı


Skilin dolma süresini üzerinizdeki % kadar azaltır. Neredeyse tüm karakterler için mühim bir efsundur ve vsler esnasında oldukça fazla yardımı olmaktadır. Örnek olarak karabüyü suranın karanlık küresi dolması oldukça uzun vakit alan bir beceridir. Büyü hızı olmadan bir vsde en fazla 2 kere kullanılabilirken, yüksek büyü hızı ile bunu vs başına 3 olarak yükseltmek mümkündür. Minik büyüler kullanan (damageleri azca fakat süratli dolan skiller) karakterler (ejder gücü ve iyileştirme şamanlar, esrarengiz tabanca sura) bu efsunla sihrin dolma hızını en aza indirip vsler esnasında seri bir halde skill kullanabilirler.

Zehirleme Şansı


Oyunda hem vs hem de kasma esnasında kullanılabilecek en yararlı efsunlardan biridir. Temel olarak 2 işlevi vardır. İlk olarak rakibin hp üretimini tamamen sonlandırır. İkinci ve bir ihtimal daha etkili olanı ise belli süre aralığı ile rakip mahluk yada oyuncudan %5 hp düşürür. Kısaca vs başlangıcında 20k canı olan bir rakip dövüş adım atar başlamaz zehirlenmiş olursa 20k başladığı canı anında 1k azalacak ve ilerde -dövüşün uzunluğuna bağlı olarak- 2-5 arası mevcut canı yine %5 azalmalara uğrayacaktır.
Bilhassa düz vuruş karakterleri için lüzumlu olmakla birlikte, HP üretimini engelleyip rakipten %5 can düşürme şansını elde eden bu büyü hiçbir vakit boş geçilmemeli ve her karakterin en azından kaskında bulunması gerekir.
NOT: Rakibiniz ile aranızdaki level farkı 7′den büyükse zehirleme şansı tesir etmez. Kısaca zehirleme şansınızın % kaç olduğu hiçbir ehemmiyet arz etmeksizin; kendinizden 7 level yüksek bir karakteri zehirleyemezsiniz ve sizden 7 level düşük birisi sizi zehirleyemez.

Sersemlik Karşısında Bağışıklık


Oyundaki sersemletme kabiliyetine haiz mahluk ve oyuncuların sersemletme şanslarını tamamen ortadan kaldırmaya yarar. Sadece birçok buga haizdir. Bundan dolayı yabancı serverlerde ismindeki “bağışıklık” ifadesi “korunma”, “müdafa” olarak değiştirilmiştir. Şundan dolayı kuvvetli vuruş, zehirli ok şeklinde sersemletme şansı olan bazı beceriler ve düz vuruşlarda kimi zaman sersemletme hesaplanırken mesele oluşur ve “bağışıklıklı” olan karakter sersemler. Bundan dolayı %100 bir sersemlik bağışıklığı vermese de oyundaki eğer olmazsa olmaz vs efsunudur. Çoğunlukla bedensellerin hamlesindeki sersemletmeyi etkisiz hale getirir ve dövüşe yavaş başlamış olan karakterlere büyük üstünlük sağlar.
Derslik ve eğitim fark etmezsizin her karakter, aslına bakarsanız 1 nesneye gelen bu efsunu kesinlikle getirmeye dikkat etmelidir.

Yavaşlama Karşısında Bağışıklık


Yavaşlatma kabiliyetine haiz yaratıklardan ve oyunculardan tamamen korunmayı elde eden efsundur. Eğer mor pot ve rüzgarın ayakkabılarının parasız bulunmuş olduğu bir pvpde oynuyorsanız hiçbir önemi yoktur. Şundan dolayı yaratıklar yada oyuncuların yavaşlatması durumda en yüksek değerin de üstünde bulunan hızınız gene yukarıda duracak ve hareket hızınızda bir fark olmayacaktır. Sadece resmi serverde kaçak dövüşen ninja okçu, ejderha gücü-iyileştirmeci şaman ve karabüyü suralarda olması halinde minik de olsa bir yarar elde edecektir.

NOT: Sersemlik bağışıklığının kendine bakılırsa minik bugları olmasına rağmen bu büyü yavaşlamayı kesinlikle engeller.

HP Üretimi


Oyuncunun HP kıymeti yüklemesini hızlandırır. Bu sayede savaşlar ve kasma esnasında daha azca Kırmızı İksir harcarsınız ve bekleme sürenizi aza indirirsiniz. Hem ekonomik hemde seri bir kasma sağlar. Bilhassa yakın mesafeli becerileri olan ve düz vuruş ağırlıklı savaşan karakterler(bedensel, zihinsel, bıçakçı, esrarengiz tabanca..) için gereklidir.

Sp Üretimi


Oyuncu SP yüklemesini hızlandırır. Vslerde mavi pot kullanmanın da yasak olduğu dönemlerde oldukça aranan bir büyü olsa da artık önemini yitirmiş. Sadece bugün işe yarayacağı bir yer var ise o da kızıl ormandır. Oldukca sayıda sp azaltan yaratığa karşı ne kadar mavi pot basarsanız basın becerilerini kullanmak için lüzumlu değere ulaşana kadar sp yine sıfırlanacaktır. Bilhassa kızıl ormanda beceri kullanmak isteyen kişilerin efsunları içinde Sp Üretimi‘ni kesinlikle bulundurması gerekir.

SP Çalma


Vuruş meydana getirilen rakibe verilen hasarın üzerinizdeki SP çalma yüzdesi kadarının rakibin SP’sinden düşürülmesi mantığı ile çalışır. Bir cümle ile yazınca benim de kafam karışmadı değil.
A ve B vs yapıyor;
A karakterinin üstünde %10 sp çalma var,
A karakteri 1000 vuruyor(düz vuruş),
B karakteri 100 sp kaybediyor,
B karakteri 1000 can kaybediyor…
Kısaca SP çalma rakibinizin SP’sini düz vuruşlarınız ile düşürmeye yarar. Kendi SP’niz yada HP’niz üstüne bir tesiri yoktur. Dövüş esnasında rakip karabüyülerin ve esrarengiz silahların saniye başı SP harcayan becerilerini(karanlık koruma, ateş hayaleti, esrarengiz keskinlik) kapatmak için eklenebilir. Sadece vslerde mavi pot kullanmanın özgür olmasından dolayı dikkatsiz rakipler haricinde hiç kimseye karşı bir işe yaramayacaktır.

Ateş Dayanıklılığı


Oyunun avrupa dağıtıcısı gameforge’un açıklamasına bakılırsa işlevsizdir. Gameforge’un işlevsiz olmasına rağmen gelen efsunlardan niçin kaldırmadığı ise büyük bir sual işaretidir. Site yetkililerinden önde gelen troypc adlı arkadaşımız ile yaptığımız denemelerde de ateşe karşı dayanıklılığın kesinlikle karabüyü suralara karşı hiçbir işe yaramadığını deneyip onaylamıştık. Öteki işlevsiz efsunlar olan şimşeğe ve rüzgara karşı dayanıklılık ile ilgili yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim. Her insanın arkadaşlarına da bu bilgiyi yaymasını ve kaynağını belirterek sitelerinde ya da feysbuk sayfalarında yayınlamalarını önemle rica ederim.

Şimşek Dayanıklılığı


Oyunun avrupa dağıtıcısı gameforge’un açıklamasına bakılırsa işlevsizdir. Senelerce metin2 oynayan oyuncuları, en başta beni büyük bir hayal kırıklığına uğratmış, zırhıma oka karşı dayanıklılık yerine şimşeğe karşı dayanıklılık getirdiğim günlerde ne kadar yanlış yaptığımı anımsatmıştır. Sanırım bunun işlevsiz bulunduğunu ilk kez yazıyorum. Sitedeki karakter klavuzlarındaki şimşeğe karşı dayanıklılık efsunları kaldırılıp daha lüzumlu efsunlar eklenecektir. Her insanın arkadaşlarına da bu bilgiyi yaymasını ve kaynağını belirterek sitelerinde ya da feysbuk sayfalarında yayınlamalarını önemle rica ederim.

Rüzgar Dayanıklılığı


Oyunun avrupa dağıtıcısı gameforge’un açıklamasına bakılırsa işlevsizdir. Delici vuruşa karşı bir işlev barındırdığı, delici vuruşun zararını azalttığı ve delici vuruşun gelme şansını düşürdüğü hakkında birçok söylenti vardı. Sadece izahat büyük yerden. Sanırım bunun işlevsiz bulunduğunu ilk kez yazıyorum. Sitedeki karakter klavuzlarındaki rüzgara karşı dayanıklılık efsunları kaldırılıp daha lüzumlu efsunlar eklenecektir. Her insanın arkadaşlarına da bu bilgiyi yaymasını ve kaynağını belirterek sitelerinde ya da feysbuk sayfalarında yayınlamalarını önemle rica ederim.

Yansıtma Şansı


Rakibin bizlere verdiği zararın bir kısmının onun canınından azalması mantığı ile çalışır. Rakibin canı üzerimizdeki yansıtma %’si kadar azalacaktır.
A ve B vs yapıyor;
A karakterinin üstünde %20 yansıtma var,
B karakteri 1000 vuruyor(düz vuruş),
A karakteri 1000 can kaybediyor
B karakteri 200 hp kaybediyor…
Kısaca alınan saldırıda herhangi bir değişim olmaksızın yalnızca rakibe kendi zararının belli bir miktarını yansıtmaya yarar. Her derslik tarafınca rakibe bakılırsa tercih edilebilir. Genel anlamda oldukça düz vuruş meydana getiren bedensel savaşçı, esrarengiz tabanca sura, bıçakçı ninja şeklinde karakterlere karşı en etkili şekilde kullanılabilir.

NOT1: Rakibin verdiği hasar üstünde de herhangi bir tesiri yoktur.

NOT2: Esrarengiz silahların esrarengiz zırh becerisiyle toplanır, doğrusu beceri %40 yansıtma veriyor ve %10 da büyü var ise rakibe düz vuruşunun yarısı kadar hasar verilir.

metin2 hangi büyü ne işe yarar, metin2 efsunlar ne işe yarar, metin2 büyü ne işe yarar, metin2 efsunlar, metin2 efsunlar ve özellikleri,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir